Krok číslo jedna: Zajištění
Zajištění nebo pojištění jsou často opakovaná, mnohými opomíjená slova. Jak je možné, že si každý pojistní své auto, většina z nás bydlení, ale do zajištění svého vlastního života se nám investovat nechce? A přitom jeho hodnota je určitě větší než hodnota všech materiálních statků. Představte si situaci, kdy sice máte perfektně pojištěný dům, ale vlivem nemoci nebo úrazu přijdete o svůj příjem a nemáte na splátky hypotéky. Složenky vám budou chodit ať už jste zdraví, nemocní, nebo třeba po těžkém úrazu. Takže první, na co byste měli myslet, je zajistit sami sebe pro případ výpadku příjmů. Když budete přemýšlet nad svojí pojistkou, poctivě si zodpovězte, co by pro váz znamenalo, kdybyste se museli spolehnout jen na nemocenskou ( cca 60% vašeho platu) nebo invalidní důchod ( cca 50% vašeho platu). A pokud jste OSVČ, tak počítejte s tím, že dostanete ještě méně. Zauvažujte nad tím, jestli je někdo závislý na vašem příjmu, jestli máte závazky a hlavně, zda rezervy, které si vytváříte, chcete použít na platby inkasa, nebo si spoříte na dovolenou nebo nové auto.
Pokud jste zjistili, že některá z těchto situací by vám přinesla problémy, obratem si nejděte důvěryhodnou pojišťovnu nebo poradce, a vše s ním proberte.
Byť je obecně rozšířená myšlenka, že pojišťovny v případě nouze nepomůžou a poradci to dělají jen pro vlastní peněženku, nevěřte tomu. Správně nastavená pojistka nejen že pomůže, ale může vám dopřát klidný spánek i ve chvílích, kdy vám život přináší jen nepříjemná překvapení.
A ještě pár tipů. Každé zajištění je nutné jednou za tři až pět let aktualizovat. Tak, jak se mění vaše životní situace, tak se mění i pojistné produkty. Vývoj je nezastavitelný a to, co bylo skvělé v devadesátých letech, je dnes už zcela překonané. Pokud se svému pojištění nebudete věnovat, může se stát, že skutečně zastará a vy přijdete o výhody, které jste mohli mít.
Krok číslo dvě: Uspoření
Podívejte se na všechny finanční produkty, které využíváte. Není možné něco udělat levněji? Nebo za stejné peníze lépe? Ano, určitě to zabere nějaký čas, ale může to stát za to. Začněme bankovním účtem. Platíte za něj ještě poplatky? Kolik vás stojí výběr z bankomatu? A co odchozí a příchozí platby? Platíte za ně? Nikomu z nás se nechce měnit bankovní účet. Především když na něm máme zavedené trvalé příkazy, chodí nám sem výplata a jsme tak nějak na něj už zvyklí. Pokud ale chcete to nejlepší, stojí za to tomu dát trochu úsilí a energie.
To samé platí u pojištění. Na internetu je již dnes k mání velké množství srovnávačů. Zkuste je využít a alespoň získáte přehled o tom, jestli skutečně neplatíte o stokoruny nebo tisícovky více, než by bylo nutné. Minimálně si pravidelně upravujte havarijní pojištění. Cena vozidla v průběhu let klesá, ale pojistku máte stále na původní částku. Pojišťovna vám to sama neupraví. Takže nezbývá, než abyste se o to postarali sami.
Krok číslo tři: Zhodnocení
Pokud máte vyřešeny první dva body, můžete se věnovat tomu třetímu. Jak zhodnotit své finance? Vždycky přemýšlejte nad tím, že je dobré mít krátkodobou rezervu v podobě dvou až tří měsíčních příjmů. Tyto peníze by měly být rychle a jednoduše k dispozici. To ostatní tvoří dlouhodobou rezervu a zde byste už měli přemýšlet nad tím, kam své peníze umístíte. Důležité je, aby vám je nepožírala inflace. A to spořící účet ani termínovaný vklad nezajistí. Nebojte se využít investování do podílových fondů. Tento způsob zhodnocování peněz je bezpečný a využívaný ve všech vyspělých zemích. Ale pokud s tím nemáte zkušenosti, nechte si raději poradit.
A hlavně, nezapomeňte na zlaté pravidlo deseti. Deset procent vašich příjmů byste měli být schopni uspořit, deset procent investujte do sebe a těch zbylých osmdesát by vám mělo stačit k běžnému fungování.