Zejména ženy očekávající svého prvního potomka si časem začnou vyhledávat vše možné, co budou k výchově a starání se o miminko potřebovat. Na internetu najdou zdlouhavé seznamy, na nichž se často objevují módní výstřelky typu kokosová matrace nebo ne úplně nezbytné, zato ale finančně náročné maličkosti. Co všechno je tedy opravdu potřeba a bez čeho se obejdete?
Potřeby pro kojence patří mezi nemalé investice. Navíc jich je velká spousta, některé ale poslouží pouze několik týdnů, které nám sice o něco usnadní, ale spousta rodiček se nakonec shodne, že investice do nich zase až tak nutná nebyla. Je třeba se řídit především ročním obdobím, kdy se dítě narodí – jiné věci bude potřebovat v zimě a jiné v létě. Pokud se narodí uprostřed jedné z těchto sezón, nebude třeba mít takových oblečků příliš, protože je neunosí. Další věcí je, kam děťátko a samozřejmě i jeho věci uložit.
Vše je třeba si naplánovat předem. Některé věci dostanete darem, některé podědíte a teprve potom můžete začít přemýšlet, co tedy bude třeba všechno dokoupit.
Pro spaní budete potřebovat samozřejmě postýlku. Zde není třeba, aby se jednalo o extra moderní kus nábytku, vystačíte si s obyčejným kouskem, u něhož půjde nastavovat výšku matrace. Protože už během prvního roku života ji budete muset kvůli bezpečnosti dítka snížit. Při koupi ale myslete na to, že dítě v ní stráví maximálně 3 roky života, mnohdy ani to ne, takže zde se vyplatí ušetřit. Kde je lepší ale zainventovat je kvalitní matrace. Povlečení a prostěradel stačí dvě sady, dudlík, zavinovačka (případně spací pytel) a elektronické chůvičky jistě také přijdou vhod. Bez čeho už se ale obejdete, jsou mantinely na postýlku, nebesa či kolotoč.
Pro přepravu bude alfou omegou prvních dní samozřejmě kočárek, který se vyplatí kupovat spolu se síťkou proti hmyzu a pláštěnkou. Deka či fusak na zimu jsou také nutností. Bez čeho se ale obejdete, bude polštářek. Pokud jste aktivnější a máte rádi výlety přírodou, pořiďte si ergonomické nosítko nebo šátek. Pro přepravu autem bude potřeba autosedačka a na zimu i fusak či zavinovačka do ní.
K přebalování není nutné kupovat speciální komodu či stojan. Pokud tedy vlastníte správně vysokou skříňku, k níž se nebudete zbytečně hrbit či naopak natahovat ruce do výšky. Zároveň na ní musí být dostatek prostoru. Přebalovací podložka bude praktickým doplňkem, pleny (ať už jednorázové nebo látkové) také. Vlhčené ubrousky a krém proti opruzeninám jsou také mezi nutnostmi.
Pro koupání budete potřebovat vaničku. Jde to sice i v klasické naší vaně, ale z hlediska pohodlí je ta maminkovská lepší. Postavíte si ji, kde budete potřebovat a v půlce koupání vás tak nezačnou bolet záda ze zbytečného prohýbání se. Teploměr do vody je praktickým pomocníkem, dále bude potřeba osuška, žínka, kartáč na vlasy, nůžky na nehty, vatové tyčinky, mýdlo a olejíček nebo mléko.