1. Nenoste u sebe peníze
Nejjednodušší způsob, jak zamezit nakupování je nemít k němu prostředky. Přestože je to asi to nejjednodušší způsob, jak si od nakupování pomoci, jeho proveditelnost je už poněkud složitější. Pokud u sebe potřebujete mít alespoň nějaké peníze, noste pouze minimum, které byste případně opravdu potřebovali.
2. Na kreditky zapomeňte
Kreditky jsou úžasný vynález, který nám pomáhá od těžkých peněženek. Pro shopaholiky to však není ideální prostředek k zamezení nakupování. Zatímco u reálných bankovek si alespoň trochu uvědomíte, že to je Vaše mění, které utrácíte, digitální peníze utrácíte bez mrknutí oka. A to se to potom nasčítá, když je to 30 korun tady, 12 korun zase tam, a stovka k stovce a jste zadlužení.
Pokud u sebe kartu potřebujete mít, nastavte si na ni alespoň denní limit, který nepřekročíte.
3. Vyhýbejte se obchodům
Tento bod je v dnešní době, kdy je obchod na rohu každé druhé ulice téměř neproveditelný, ale pokud máte možnost, vyhýbejte se jim. Například jestli každý den procházíte obchodním centrem, abyste si ušetřili kus cesty a rozhlížíte se kolem sebe po všech těch skvělých vymoženostech, které na Vás koukají z výloh, není to ideální způsob, jak se nakupování vyhnout. Místo toho centrum radši obejděte, anebo pokud nemáte tu možnost, alespoň se dívejte přímo před sebe a nikam do stran.
4. Pište si seznamy
Před jakýmkoli nákupem si sedněte a sepište si, co opravdu potřebujete a co opravdu chcete koupit. V obchodě se pak řiďte pouze podle seznamu, nekoukejte ani doleva, ani doprava, jděte přímo za položkou na seznamu.
5. Zaveďte si přídělový systém
Sice to zní směšně, ale je to tak. Týdně, nebo měsíčně si plánujte, kolik můžete utratit. Pokud jeden den utratíte vše, co jste si naplánovali na celý měsíc, nezoufejte. Ano, není to dobré, ale už se stalo. A pokud jste měli nějaký rozpočet a naplnili ho, budete se muset smířit s tím, že pro tenhle měsíc máte utrum.