Při výběru půjčky se vyplácí nespoléhat na intuici, ale na to, co vám říkají čísla. Jejich sdělení bývají strohá, ale výsledek takového počínání jednoznačně stojí za to. Může vám klidně ušetřit desítky tisíc korun, a to už něco znamená!
Takže když jde o úvěry a jejich výběr, měli byste se rozhodně skamarádit s kalkulačkou. A pokud tu tradiční nemáte doma už od školních dob, neváhejte využít tu, která je k dispozici na internetu. Udělá vám stejnou službu, a pokud sami příliš nevíte, na co se při porovnávání úvěrů zaměřit, pomůže vám ještě lépe.
Běžně je zde zdarma k využití kalkulačka americké hypotéky, ale i jiné další, se kterými můžete porovnávat libovolné úvěry.
A pokud nepatříte k těm, kterým při výběru úvěru v první řadě záleží na maximální jednoduchosti sjednání a na rychlosti, s jakou vám přistanou na účtu peníze, možná budete překvapeni, jak se jednotlivé nabídky mohou výrazně lišit.
Lidé nejčastěji porovnávají výši úrokové míry, tedy to, kolik peněz zaplatí na úrocích. Jenže tento parametr zdaleka nehovoří za vše – jestliže vás zajímá (a mělo by), kolik za půjčku celkově zaplatíte, je nezbytné do takového výpočtu zahrnout i veškeré poplatky a sankce s úvěrem spjaté.
I když to tak třeba nemusí na první pohled vypadat, mnohým poplatkům a sankcím se ve výsledku nevyhnete. Jestliže si chcete udělat komplexní obrázek o tom, kolik zaplatíte, zaměřte se na RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů, anebo ještě lépe na částku, kterou zaplatíte za celou dobu, po kterou budete svůj úvěr splácet. Jedině ta přesně odpovídá nákladům, které jsou s vámi vybranou půjčkou spjaté.
Jak je tedy vidět, když víte, na co se zaměřit, tak můžete chytře a poměrně rychle zjistit, kolik vás vybraný úvěr bude stát. A s pomocí takového údaje jednotlivé úvěry snadno porovnáte – a vyberete si ten nejlepší!