Plastová paleta začíná výrazně konkurovat svému dřevěnému předchůdci a zdá se, že její výhody mohou přesvědčit i zarytého odpůrce plastů, který dává přednost dřevěné klasice. Jaké výhody vlastně plastové palety mají, a proč s nimi počítat jako s řešením, které uspokojí i náročnou klientelu?
Tvrzený plast – nepředstavujte si, prosím, paletu z plastu jako dětskou hračku na pískoviště. Děti si tam nakládají písek do plastového sklápěče a vysypávají jej opodál v domnění, že mají k dispozici perfektní techniku, ale jakmile se na autíčko posadí dospělá osoba, nákladní korba se zdeformuje a praskne. Nic takového vás ale nemůže potkat u plastových palet. Tam jde o speciální technologii tvrzeného plastu, který si poradí s obrovskou zátěží. Možná byste nedokázali odhadnout, kolik vlastně taková paleta unese, a tak vám napovíme. Ta dřevěná zvládne maximálně dvě tuny, a to musí být nová nebo alespoň téměř nová a nepoškozená. Ovšem ta z plastu má nosnost více než dvojnásobnou, předpokládá se, že si poradí až s pěti tunami zátěže.
Údržba – o dřevěných paletách nelze tvrdit, že je snadno udržíte v čistotě, a ještě k tomu zcela neporušené. Dřevo se rádo láme a praská a stává se, že již po několika jízdách je dřevěná paleta na odpis. S plastovou je to naprosto odlišné, jednak ji snadno očistíte běžnými saponáty a tlakovou vodou z hadice, a pak je plast naprosto netečný vůči vodě a vlhkosti, takže nepodléhá žádnému rozkladu, jako dřevo. Plastová paleta je zkrátka vaší dobrou vizitkou, vhodným partnerem i pro dálkové cesty a můžete na ni nakládat zboží zcela bez obav z nějakého poškození.
Plastové palety se osvědčily i pro skladování a přepravu tzv. IBC kontejnerů, s nimiž se počítá pro ukládání ovocných a zeleninových šťáv, dření, zmrzlin či marmelád. Na jednu paletu lze naložit až pět kontejnerů o celkové hmotnosti pět tun.