Znáte to vy všichni, kteří se považujete za introverty nebo snad až asociály. Díváte se na záznam koncertu Queen a s úžasem pozorujete Freddieho Mercuryho a říkáte si „Proč nemá trému? Proč se těch lidí okolo nebojí?“. A asi vás teď překvapí skutečnost, že navzdory klepům o jeho soukromém životě, mimo podium byl i Freddie velmi uzavřený a tichý. On i další celebrity podobného ražení jsou důkazem toho, že být introvert není žádná neměnná psychická porucha ale pouze jeden z postojů, který právě vy preferujete. Samozřejmě to není žádná chyba, ovšem dnešní svět má zkrátka radši šoumeny a žoviální klauny. Jak tedy změnit svůj postoj a být občas více otevřený okolí?
- Já
Začněte svým vnitřním já, sebereflexí, sami sebe zhodnoťte. Jen vy víte, jak moc se (ne)cítíte dobře mezi lidmi. Zkuste najít důvod, proč tomu tak je, vzpomínejte na mládí, zde by moha být příčina. Dále si napište seznam toho, co by se dalo udělat pro potlačení tohoto „problému“.
- Seznam
Onen seznam má samozřejmě základní bod – chodit mezi lidi, to je ovšem velmi obecné. Pro vás je na začátku důležité chodit mezi lidi, se kterými máte i jako introvert něco společného, zkuste sestavit z vašich přátel partu o pěti lidech a sobotu utopte v dobrém pití někde v hospůdce v centru nebo ve vodě v aquaparku. Tím se „osmělíte“ a další prezentace vaší práce ve škole či v podniku pro vás bude už o něco snesitelnější.
- Postupné zdokonalování
Už dokážete komunikovat s vrstevníky a kolegy? Výborně. A teď zvýšíme laťku. „Na zkoušku se ztraťte ve městě“ – zkuste se absolutně cizí osoby na ulici zeptat na nejbližší nádraží nebo dobrou kavárnu. Pokud při tom neztratíte litr potu a celý dialog proběhne tuctově a klidně, máte vyhráno. Jste-li už hodně odvážní, můžete laťku zvýšit ještě o něco víc. Co takhle si najít nového kamaráda či kamarádku v nějakém baru či restauraci? Začněte klidně klišoidním pozváním na drink, pak pokračujte přes pěkné počasí k vašemu dětství a kdoví, celý rozhovor třeba skončí výměnou telefonních čísel.
- Nové já
Již dokážete na chvíli „přepnout“ a být aspoň „tak trochu extrovert“. Už víte, že se zkrátka stačí nebát a občas zariskovat. Nikdy se však nepřetvařujte, nebuďte šašek pro široké okolí, který musí vždy překypovat humorem, buďte stále klidná milá osoba jako doposud, jen se občas více otevřete a zajistěte si tak víc úsměvů pro sebe i okolí.