Dům ze dřeva? Proč ne, vždyť se tímto způsobem staví v zámoří a na severu Evropy docela běžně, a to jsou oblasti mnohdy až extrémně zatěžované povětrnostními vlivy. Kupříkladu se s dřevostavbami setkáte na ulicích měst i na samotách v Kanadě, v provincii Yukon Territory, a tamní lidé nejsou rozhodně tak naivní, aby si nechali vystavět dům ze dřeva, který se jim za několik let rozpadne.
Dřevěné mobilní domy rovněž patří do kategorie dřevostaveb a některé z nich se velmi nápadně podobají nízkoenergetickým stavbám, kvalifikovaným mezi nejúspornější objekty určené pro trvalé bydlení. Mobilní dřevostavba může být zařazena do energetické třídy B, což je druhá nejvyšší ve stupnici od A do G. Je to dáno samotnou konstrukcí, použitými materiály a technologií, která umožňuje zajistit minimální tepelné ztráty při jakémkoli způsobu vytápění.
Dlouhá životnost konstrukce i opláštění celoročních mobilních domů spolu s energeticky úsporným řešením stavby a minimálními nároky na údržbu jsou dnes hlavními opěrnými pilíři konkurenceschopnosti na trhu s bydlením, ale to není zdaleka vše. Za pozornost stojí i jejich cena, vnější vzhled a vnitřní dispozice, která nemá nic společného se sezonními mobilheimy, vhodnými spíše pro přechodné rekreační účely.
Velikost obytného prostoru vás překvapí
Mobilní dřevostavba pro celoroční pobyt je sestavována v montážní hale a je počítáno s tím, že bude po kompletizaci transportována zákazníkovi speciálním návěsem, s nosností kolem sedmi tun. Celoroční domy jsou opatřené izolační vrstvou kromě stěn i na podlaze a stropu, a spolu s velikostí domu se to projeví na celkové hmotnosti velmi výrazně. Pokud si tedy představujete, že se tyto objekty podobají komediantským maringotkám s vlastním podvozkem, tak jste na omylu, celoročně obyvatelná mobilní dřevostavba je pop usazení na patkách nebo základové desce mnohdy k nerozeznání s nízkoenergetickými domy.