V minibytech musíme zapomenout na skladování zbytečných věcí, především starého nábytku a oblečení. Věci pravidelně třídíme a z bytu odnášíme. Bez takového úklidu si zde velmi brzy vytvoříme skladiště, kde bude sotva místo na přespání! Pokud si chceme vytvořit domov, kde se dá „volně nadechnout“, musíme šetřit každý volný centimetřík prostoru! Při zařizování je potřeba být praktičtí i kreativní. A vzít si na pomoc pár šikovných pomocníků! Pomůžou malé bydlení zařídit tak, aby nám v něm nebylo těsno!
Celý byt prosvětlíme!
Říká se „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař!“. Světlo je pro nás prostě důležité. A pomáhá také opticky zvětšit prostor! Pustíme do bytu okny co nejvíce slunečních paprsků. Neváháme použít vybavení z průhledných materiálů. Například do výplní dveří a příček. Lze si také trochu pohrát se světlem pomocí zrcadel. Umístit je tak, aby odrážela světlo od oken dál do bytu. Když je naše obydlí situováno tak, že denního světla se moc nedostává, pomůže vhodné umělé světlo. Třeba moderní úsporné led osvětlení. Tmavou chodbičku, ale i obytné místnosti krásně rozsvítí třeba stropní led panely. Skříňky v kuchyni i obývacím pokoji zase led osvětlení bodové nebo led pásky. V interiéru používáme světlé barvy. Vymalovat je vhodné buď klasickou bílou či žlutou. Pokud použijeme jiné barvy, volíme světlé odstíny! Odborníci nedoporučují v malých bytech experimentovat s přílišnou pestrostí a ostrými kontrasty. Zapomeneme zde raději například na kombinace typu fialová stěna a tmavý nábytek. Dobrým nápadem je zde použít stejnou barvu výmalby a nábytku, jen vybrat její různé odstíny. Vypadá to hezky nejen v bílém, ale i třeba světle hnědém nebo šedém provedení.
Investujeme do nábytku na míru!
V malém domově je nábytek na míru velice dobrou investicí. Dovolí nám využít maximum prostoru. A pomůže vyhnout se vzniku tzv. hluchých míst – různých prázdných koutů a mezer mezi kousky nábytku. Vhodné jsou vysoké vestavěné skříně, multifunkční rozkládací nábytek, kousky s úložnými prostory. Vyhneme se příliš robustnímu nábytku a velkým čalouněným kusům. Používáme raději nábytek na nožkách, z tenkých kovových konstrukcí, různé policoví systémy. Velice dobrou volbou jsou kousky zavěšené na stěně – tzv. nábytek levitující.